Tüm Spam Yorumları Tek Tıklamayla Silin
WordPress WordPress Eklentileri

WordPress Spam Yorum Silme Eklentisi

Wordpress ne kadar güzel ve sevdiğim bir sistem olsada inanın spam yorumlarla başka çıkmak çok zahmetli bir iş. Bende WordPress spam yorum silme ile alakalı ne yapabilirim diye google’da gezinirken 2 basit yöntem buldum. Şimdi sizlerle onları paylaşacağım..

Tüm Spam Yorumları Tek Tıklamayla Silin

Tüm Spam Yorumları Tek Tıklamayla Silin!

 

1. Yöntem Eklenti Kullararak Yorumları Silmek

Batch Comment Spam Deletion (Toplu İstenmeyen Yorum Silme) eklentisi ile siteme gelen abuk sabuk reklam ve tanıtım amaçlı hatta virüslü yorumları kolayca temizledim. Yaptığım tek şey eklentiyi kurup etkinleştirmek. Hiçbir zor ayarı yok.

Eklenti etkinleştirildikten sonra Yorumlar sayfasına girdiğimde İstenmeyen diye bir bölüm açıldığını gördüm. Yani gelen saçma sapan yorumlar buraya düşüyor özetle. Toplu işlemlerden spam yorumları hepsini seçip tek tuşla silebiliyorsunuz.

istenmeyen-yorum-toplu-silme

Bu butonu tıkladığınızda sitenizde bulunan tüm istenmeyen yorumları silebilirsiniz. Yazının başında da belirttiğim gibi çok basit bir şekilde istenmeyen yorumlar siteden uzaklaştırılabilir. Yaptığım denemelerde bir sıkıntı yaşamadım, sizin de sıkıntı yaşayacağınız sanmıyorum.

2. Yöntem Veritabanından Manuel Yorumları Silmek

Bu işleme başlamadan önce sitenizin mysql yedeğini MUTLAKA alın. Yoksa ufak bir yanlışta geri dönülemez hatalarla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle sitenizin cpaneline girip, phpmyadmin e tıklıyorsunuz. Phpmyadmin sol üst köşeden sitenizin databasesini seçin. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak:

WordPress wp_comments MySQL Yorum Tablosu
WordPress wp_comments MySQL Yorum Tablosu

Bizi burada ilgilendiren klasör, wp_comments klasörü. wp_comments ün hemen yanındaki yeri işaretleyip, aşağıda yer alan seçeneklerden “boşalt” ı seçerseniz, tüm yorumları silmiş olursunuz.

“WordPress Spam Yorum Silme Eklentisi” için 0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir