Domain Otoritesi Nedir?
SEO WordPress

Domain Otoritesi Nedir?

Domain Otoritesi Nedir? Gelin Hep Birlikte İnceleyelim.

Domain Otoritesi Nedir?

Domain Otoritesi Nedir?

Domain Otoritesi, bir alan adının Google arama sonuçlarında yani SERP’te neye göre sıralacağını belirleyen bir kriterdir. Mozscape’deki datalara ve link sayıları, MozRank ve MozTrust skorları başta olmak üzere birçok kriter domain otoritesini belirler.

Page Authority, Domain Authority ve Spam score gibi önce domain (alan adı) otoritesi ile alakalı terimleri öğrenerek başlayalım.

DA (domain Authority) : Tüm domain değerini kapsayan bir değerdir.

Daha fazla bilgi için Bugrayazar.com.tr/Domain-Authority yazımı okuyabilirsiniz.

PA (Page Authority) : Sadece belirli bir sayfayı kapsayan bir değerdir.

Spam Score: Spam skoru bir çok kritere göre ölçülür sitenizden çıkan link sayısı, içeriklerin özgün olması ve Google tarafından alınan cezalara göre puanlama yapılır bu değerin bir site için sıfıra yakın olması çok önemlidir.

Alan adı otoritesi ve Sayfa otoritesi Site dışı SEO’nun temellerini oluşturmaktadır. Bugün “Haber” kelimesi yazdığınızda veya “teknoloji” yazdığınızda ilk 10 sırada çıkan siteler domain otoritesi yüksek internet siteleridir.

Otoriter siteler, Google sıralamalarında (SERP) yukarıya çıkmaya meyillidirler. Ayrıca otoriter web siteleri Google nezninde daha güvenli bir web sitesi olarak gözükmektedir. Bununla birlikte otoriter bir web sitesinde yüksek trafik ve yüksek gelir elde etmek mümkündür.

Konu Pa ve da yükseltmeye gelirse aşağıda domain ve sayfa otoritesini yükseltme kurallarından bahsedeceğim. Bununla birlikte anlık page authority ve domain authority değerini kontrol etmeyi anlatacağım.

Domain Otoritesi Sorgulama

DA ve PA değerini öğrenmek için ne yapmak gerekiyor? Da ve pa sorgulamak oldukça basit bir işlemdir. Da ve Pa verilerini veren oldukça güvenilir SEO araçları mevcuttur. Yabancı olarak bulabileceğiniz halihazırda mevcut web siteleri aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır.

Domain otoritesi sorgulama siteleri;

Yukarıdaki bağlantılardan herhangi birini ziyaret ederek da ve pa sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca Mozrank değerleri de çıkan sonuçlar arasında yer almaktadır.

Domain Otoritesi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Domain Authority yani alan adı otoritesi, Moz tarafından tasarlanmış bir algoritmayı kullanarak 1 ila 100 arasında skorla (1 kötü, 100 en iyisi) puanlanır. Domain otoritesi için şunları söyleyebiliriz:

 • 1 – 19: Düşük
 • 20 – 29: Ortalama
 • 30 – 39: İyi
 • 40 – 59: Güçlü bir site
 • 60 – 80: Çok güçlü bir site
 • 81 – 100: Harika bir site!

DA-PA Değeri Nasıl Yükseltilir?

Da ve Pa değerini yükseltmek, her ne kadar zor gözüksede işin temelini kavradığınızda düzenli olarak bu değerleri yükseltmek mümkündür.

Da ve Pa arttırmanın belli başlı kuralları mevcuttur bunları hep birlikte deneyimlerim sonucunda sizlere aktaracağım.

Domain Otoritesini Yükseltmek

 • Domainin yaşının 2 yıldan fazla olması
 • Web sitenize gelen bağlantıların C Class IP den gelmiş olması ve sayısı
 • Web sitenizin içinde bulunan sayfaların ziyaret süresinin ortalaması yüksek olması.
 • Genel olarak sitenizin sosyal medya ile olan ilişkisinden doğan sayfa kaliteleri
 • Web sitenizin içerikleri organik (orijinal-kopya olmaması) olması.

Backlink Almak

Bir web sitesini otoriter kılan en naçizane şey Backlinktir. Backlink kelime anlamıyla bir başka siteden sitenize link çıkışı yapılmasıdır. Başka sitelerden link trafiği alan bir site çok güçlü olmaya adaydır. SEO’cuların da dediği gibi “En iyi link tıklanan linktir.” Bu nedenle Da pa yükseltmenin en iyi yollarından biriside link almaktır.

 • Yorum Backlink: Blog, v.b sitelerin yorum bölümünden alınan linktir. Etkisi pek olmamakta fakat doğal görünen bir link çeşidi olmasından dolayı tercih edilebilecek bir yöntemdir. Yorum backlinkler “Nofollow” bağlantısı ile link verir bu backlinklere ücret ödenmez.
 • Banner Link: En çok tıklanan link çeşitlerinden birisidir. Dikkat çekici ve uygun konuma konulduğundan oldukça fazla tıklama alabilir bu sayede otoriter bir site olma yolunda ilerleyebilirisiniz. Bu linkler ücretli satılabilir
 • Footer Link: Sitenin en alt bölümünde yer alan link çeşididir. Tercihinize bağlı olarak nofollow veya dofollow olarak tercih edilebilir. Bu link türü doping etkisi yaratabileceği gibi çöküşte yaratabilir. Uygun sitelerden ve otoriter sitelerden almak en önemli kriterdir. Bu linkler genelde ücretli satılabilir.
 • Tanıtım yazısı: Ücretli olarak, bir işletme sitesini veya bir bloğu tanıtan yazılardır. Bu blog yazıları içinden anahtar kelimelere link verilebilir veya açık url şeklinde link bırakılabilir. Bu linkler ücretli satılabilir

Planlı içerik yayınlamak

Planlı olarak içerik yayınlayıp, zamanlı olarak kullanıcıyı siteye çekmek otoriter bir web sitesi yapar. Güncel tutulmuş bir web sitesi, da ve pa değerlerinde oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Bu makalemizde sizlerle birlikte da ve pa nedir? Da pa sorgulama ve da pa değerleri nasıl yükselilir? Bunların cevabını verdik. Umarım makalemizi beğenmişsinizdir. Aklınıza takılan sorular için yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Ömrünüzü uzatın

Mevcut alan adınızın süresinin bitmesine ne kadar var? Bir hafta mı ? birkaç ay mı? Alan adınızın süresini en az 2 yıl yenilemek oldukça önemlidir. Uzun ömürlü yayın yapmak, da ve pa değerlerini yükseltebilir.

Sosyal Medya Kullanımı

Paylaşılan ve Trend olabilecek içerikler üretin. Birileri tarafından paylaşılan, sosyal medyada bağlantıları gezen web siteleri otoriter olur. Çünkü bu web sitesi markalaşmak adına önemli bir adım atmış demektir.

Google, bilindik yani popüler web sitelerini çok sever. Türkiye’de en popüler web sitelerini incelediğimizde bir içerik yayınladıklarında anında indexlenmesi, popüler olan bu web sitesinin Google botları tarafından sürekli olarak ziyaret edilidiğini hatta botların siteden hiç çıkmadığını gösterir.

Seo Kriterlerini Uygulayın

Seo kavramı websitenizin genel olarak seo uyumlu yani arama motorları ve kullanıcı odaklı bir site olması işlemleridir. Eğer seo’ya çok yabancıysanız aşağıdaki basit adımlarla ufakta olsa bir seo planı oluştuırmuş olursunuz.

 • İçeriklerinize ait sitemap dosyası
 • Anasayfa meta title ve meta description uygun yazılmış olması
 • Başlık etiketlerinin h1,h2 gibi doğru kullanılmış olması
 • Seo eklenti ayarlarının doğru yapılmış olması.

Page Authority Değerleri Nasıl Yükseltilebilir?

 • Nispeten daha zordur. Diğer SEO ölçümlerinin aksine Page Authority değerlerini yükseltmek daha zordur.
 • Sayfa içeriğinin, kolay anlaşılır, faydalı bilgiler içermesi önemlidir,
 • Sayfanızın aldığı linkler güvenilir web sitelerinden ve güçlü web sitelerinden olması gerekli,
 • Bounce Rate denilen bir olay var, siteye gelen kullanıcı hemen çıkıyor mu yoksa kalıyor mu? Bu oran ne kadar düşük olursa Sayfa Saygınlığı o kadar iyi durumda olur. Bu değerler Google’da sitenizin yükselmesine neden olur.
 • Sosyal medya her alanda önemli bir etken. Takipçi beğeni, link alımları Page Authority konusunda önem arz eder.

Domain Otoritesi Neden Önemli?

Çünkü Domain otoritesi, google algoritmasına en yakın ve en güvenilir hesaplama algoritmasını yapıyor. Aynı zamanda SEO değerlendirme servisi sunuyor. Güvenli sonuç vermek için web sitenizi bir çok kriterden ve süzgeçten geçiriyor, hesaplıyor. Anlayacağınız üzere bu işin ehli… Sitenizin DA değerlerinin yüksek olması gerekir. Bunu kontrol etmek için de Domain Authority devreye girer.

“Domain Otoritesi Nedir?” için 0 Yorum

 1. yazınızı okuduktan sonra pa ve da değerlerimi sorgulama ihtiyacı hissettim sorgu sonucunda biraz canım sıkıldı daha çok çalışmalıyım demekki ?

 2. bugra hocamın yazılarını okuduktan sonra seo vb konularda kendimi daha da geliştirmeye başladım. site sahibi olarak kendisine engin bilgilerini bizle paylaşmasından ötürü teşekkür ediyorum

 3. Öncelikle anlatım çok basit ve anlaşılır olmuş teşekkürler. PA ve DA gerçekten çok önemli.. yazıda atladığım şeyler oldugunu farkettim 2019’da bunlara çalışacagım inş.

 4. Özet geçiyorum arkadaşlar
  Page Authority: Sayfa otoritesi/itibarı
  Domain Authority: Domain Otoritesi/itibarı

 5. Reklamverenler ne kadar Alexa değeri önemli diyerek reklamları Alexa verilerine göre alsalar da asıl önemli olan sitenin DA ve PA değeri. Zamanında bu değerlerin önemli olduğunu savunuyorduk ama kimse dinlemiyordu. Pagerank bitti dediğimiz dönemde de hala pr değerine göre reklamlar alınıp satılıyordu. Şimdi hepsi kayboldu. Günün şartlarına ayak uydurmazsanız yok oluyorsunuz.

 6. googleda domain otoritesi ile alakalı çok kaynak var ama bu kadar detaylısını hiç okumamıştım. emeğinize sağlık.

 7. bu yazıyı okuduktan hemen sonra domainimi 5 daha uzattım. mantıklı düşününce google şöyle düşünüyor olabilir…
  bu adam domaini 1 yıllık almış. demekki projesine yada kendisine güvenmiyor.
  diğer adam 10 yıllık almışsa sitesine yatırım yapıyor demektir.

 8. Çok değerli bilgiler, özellikle domain otoritesi nasıl arttırma çalışmalarının işime yarayacağını düşünüyorum.

 9. Merhaba. Yazınızdan istifade ettim teşekkür ederim. Bir sorum olacak. DA ve PA değerlerinin SEO açısından eskisi kadar önemi var mı sizce? Birçok uzman bu değerlerin günümüzde çok da geçerli olmadığını vurguluyor.

  1. Merhaba Yiğit,
   domain ve sayfa otoritenin yüksek olması demek bir şeyleri doğru yaptığını gösterir. Yazının bir bölümünde kaç puan ne kadar iyi yazıyor.
   Bahsettiğin şey pagerank ile alakalı bir husus. evet PR(Page Rank) değeri günümüzde geçerli değil. Onun yerini DA ve PA değeri almış bulunuyor.

 10. Bu yazıyı okuduktan sonra pa ve da değerlerini sorgulama sitelerine girdim ve siteye daha çok çalışma yapmam gerektiğini öğrendim

 11. makale için teşekkürler. bizde salavat.org adresimizde yazdıklarınızı uyguluyoruz. tekrar çok teşekkürler

 12. Buğra bey bu işlerde yeni biri olarak gerçekten ufkum açıldı. Teşekkürler…

 13. Ne zamandır domain otoritesi ile alakalı düzgün bir içerik 🙂 çok faydalı olmuş yazınız için teşekkür ederim.

 14. Öncelikle emeğinize sağlık hocam. Gayet güzel bir bilgilendirme olmuş. DA-PA konusunda benim en çok merak ettiğim husus, manipüle edilme oranının ne denli yüksek olup olmadığıdır. Yani bir alexa değeri kadar kolayca manipüle edilebilir mi? Bazen gerek içerik gerekse de genel site düzeni bakımından kalitesi olan siteler bile yüksek DA-PA değerlerine sahip oluyor. Yani bir siteyi değerlendirirken DA-PA tutarlılığını ölçmek adına başka hangi kriterleri de değerlendirmeliyiz?

  1. malesefki bu değerde tıpkı alexa gibi kolayca manüpile edilen bir değer. Evet bazı siteler tasarım(UX) ve yazılım bakımından çok çok vasat olsalar bile da ve pa değerleri yüksek çıkabiliyor. Son sorunsa gelecek olursam ben kendi sitem için yazıdaki MOZ aracını kullanıyorum. sanada tavsiye ederim.

 15. Eskiden meşhur PR değeri vardı o kalkınca yerini Moz DA ve PA aldı sanırım. Genelde link ve tanıtım yazısı satışlarında bakılan değerler bunlar. sitenin da değerini arttırmak için gereken herşeyi yazmışsınız sağolun

 16. Elinize sağlık. Gerçekten başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için oldukça güzel ve verimli bir yazı olmuş. Benim bu yazıdan çıkarımım google kaliteli içerik, güncellik ve popülerlik sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir