Wordpress Eklentileri: 30+ En Popüler WordPress Eklentileri
WordPress WordPress Eklentileri

WordPress Eklentileri: 30+ En Popüler WordPress Eklentisi

WordPress hem kullanımı pratik, hem de özelleştirmeye imkan vermesi sayesinde hergeçen gün popülerliğini artırıyor. Bir blog alt yapısı olarak yola çıkmış olsa da, şu anda kapsamlı bir içerik yönetim sistemine dönüşmüş olan WordPress’i farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde kullanabilmek için eklentilerin rolü çok büyük. Birbirinden popüler 30 WordPress Eklentisine göz atın.

Wordpress Eklentileri: 30+ En Popüler WordPress Eklentileri

Şu anda WordPress eklentiler Sayfasında 30 binin üzerinde eklenti yer alıyor ama gerçekten faydalı ve etkili olanların sayısı çok daha az. Tek sorun size uygun olanların hangileri olduğuna karar verebilmek. Tüm bu eklentiler arasında en popüler olan 30 tanesini listeledik.

All in One SEO Pack

WordPress tabanlı sitenizin arama motoru optimizasyonu (SEO) için gelişmiş seçenekler sunuyor.

All in One SEO Pack

Akismet

Yorumların spam olup olmadığını kontrol etmeye yarayor ve yönetici ekranından bunların yönetilmesini sağlıyor.

Akismet Spam Protection

Google XML Sitemaps

Arama motorlarınızın sitenizi daha iyi indekslemesini sağlamak için, özel bir XML site haritası oluşturuyor.

Google XML Site Haritaları

Contact Form 7

Ajax tabanlı, CAPTCHA desteğine sahip bir iletişim formu eklentisi olan Contact Form 7, tek bir site üzerinde birden fazla iletişim formu oluşturmanıza da olanak sağlıyor.

Contact Form 7

NexGen Gallery

Eğer sitenizde fotoğraf galerisi kullanıyorsanız, NexGen Gallery çok işinize yarayabilecek bir eklenti. Galerilere toplu olarak resim yükleme, meta bilgilerini işleme, sıralamalarını ayarlama gibi pek çok işlemi kolayca yapmanızı sağlıyor.

WordPress Gallery Plugin – NextGEN Gallery

WP Super Cache

Dinamik WordPress sitenizdeki sayfaların statik birer HTML’e dönüştüren eklenti, bu işlemin ardından ziyaretçilerinize PHP sayfası yerine HTML versiyonunu göstererek hem sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlıyor, hem de sunucu kaynaklarını daha verimli kullanmanıza yardımcı oluyor.

WP Super Cache

Google Analytics for WordPress

Sitenizin istatistiklerini Google Analytics ile ölçümlüyorsanız bu eklenti sayesnde Google Analytics’i sitenize en pratik şekilde entegre edebilirsiniz.

Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights

WP Touch

Mobil cihazların giderek yaygınlaşması ile birlikte WordPress sitelerin de sadece bilgisayarlarda görüntülenebilir olması yeterli olmamaya başladı. WP Touch var olan WordPress siteleri mobil uyumlu hale getirmek için en çok tercih edilen eklentilerin başında geliyor.

WPtouch

WordPress Importer

WordPress sitenizi yedeklemek mümkün, WordPress Importer sayesinde yedeklediğiniz sitelerdeki yazıları, sayfaları, yorumları, kategorileri, etiketleri ve özel alanları da pratik bir şekilde yeniden yükleyebilirsiniz.

WordPress Aktarıcısı

JetPack by WordPress.com

Pek çok farklı özelliği ile kendi barındırdığınız (self-hosted) WordPress sitenizi bulut bilişimden faydalanarak güçlendirmek için kullanılabilecek son derece faydalı bir eklenti. Tüm özelliklerine bu yazıda yer vermek mümkün değil, o yüzden eklenti sayfasına göz atmanızda fayda olabilir.

Jetpack – WP Güvenliği, Yedekleme, Hız ve Büyüme

WP Page Navi

WordPress sayfalarının alt kısımlarında yer alan diğer sayfalara geçiş için kullanılan yapıyı kişileştirerek, daha şık bir hale sokan ufak ama faydalı bir eklenti.

WP-PageNavi

WordPress SEO by Yoast

WordPress sitelerinin arama motoru optimizasyonu (SEO) geliştirmek için en çok tercih edilen eklentilerden biri.

Yoast SEO

Share Buttons by Lockerz

WordPress içeriğinize e-posta dışında 100’ün üzerinde sosyal ağda paylaşma seçeneği eklemenizi sağlar.

AddToAny Share Buttons

WooCommerce

WordPress sitenize ürünlerinizi satmanızı sağlayacak bir alışveriş sepeti eklemek için kullanabileceğiniz bir eklenti.

WooCommerce

Google Analyticator

Site istatistiklerinizi ölçümlemeniz için kullanabileceğiniz Google Analytics kodunu sitenize pratik bir şekilde yerleştirmenizi sağlayan bu eklenti, aynı zamanda verilerini WordPress yönetim panelinden kolayca izlemenize de olanak veriyor.

Google Analyticator

Yet Another Related Posts Plugin

Var olan bir yazı ile ilgili diğer konuları, farklı kriterlere göre hesaplayarak yazıların yer aldığı sayfaya eklemenizi sağlayan bir eklenti.

Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)

Tiny MCE Advanced

WordPress’in içerik giriş alanını zenginleştirmek ve size daha çok seçenek sunmak için geliştirilmiş 16 farklı eklentiyi içeren bir eklenti paketi.

Advanced Editor Tools (previously TinyMCE Advanced)

Sociable

Ziyaretçilerin sitenizdeki içeriği sosyal ağlarda kolaylıkla paylaşması için seçenekler sunmanızı sağlayan diğer bir popüler eklenti.

Sociable

Really Simple CAPTCHA

Özellikle Contact Form 7 için geliştirilmiş bir güvenlik doğrulama (CAPTCHA) eklentisi  olan Really Simple CAPTCHA’yı, doğrulama ihtiyacına sahip farklı eklentiler ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Really Simple CAPTCHA

GTrans

Sitenizi Google Tercüme ile pratik bir şekilde çok dilli hale getirmek için kullanabileceğiniz bir eklenti.

Translate WordPress with GTranslate

WP to Twitter

Sitenizdeki yeni yazıları otomatik olarak Twitter’da paylaşmanızı sağlayan WP Tweets Proeklentisinin ücretsiz ama kullanışlı bir sürümü.

WP to Twitter

Broken Link Checker

Siteniz genişledikçe var olan bağlantıların tamamının halen çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de giderek zorlaşır. Broken Link Checker bu işlemi sizin için yapıyor ve eğer varsa bozuk linkleri size haber veriyor. WordPress Kırık Link Tespiti, Kırık Link Nedir? makelemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Broken Link Checker

Add This

Kullanıcılarınıza sitenizin içeriğindeki yazıları 330 popüler sosyal ağ servisinde paylaşma seçeneğini sunmanızı sağlayan bir eklenti.

WordPress Share Buttons Plugin – AddThis

W3 Total Cache

Sitenizin daha performanslı çalışmasını sağlamak için cache özelliği sunan bu eklenti, bu sayede kullanıcı tecrübesini de artırmayı hedefliyor.

W3 Total Cache

Buddy Press

Kullanıcıların siteye giriş yapması, profillerini oluşturup içerikler üretmesi ve etkileşimli gruplara sahip olmak için kullanılabilecek, bir anlamda WordPress’i daha sosyal hale getiren önemli bir eklenti.

BuddyPress

WP-DB-Backup

WordPress veri tabanını tablo yapıları ile birlikte yedeklemeyi sağlayan bir eklenti.

WP-DB-Backup

Smart YouTube Pro

Bu eklenti Youtube videolarını ve video listelerini sitenizin farklı alanlarına kolay bir şekilde eklemenizi sağlıyor.

Smart YouTube PRO

Re-Direction

Sitenizde 301 yönlendirmelerini yönetmenizi ve 404 sayfa bulunamadı hatalarını takip etmenizi sağlayan bir eklenti. Özellikle karmaşık yapılara sahip web siteleri için oldukça önemli hale gelebiliyor.

Redirection

WP Polls

Şablon ve CSS desteği ile geniş kişiselleştirme imkanlarına sahip, zengin seçenekler sunan bir anket eklentisi.

İnfografiğe geçmeden önce bu eklentilerin tamamının WPTemplate tarafından indirme sayılarına göre listelendiğini bir kez daha hatırlatalım. Fakat bir eklentinin indirme sayısı her zaman performansı hakkında fikir vermeyebilir. Bu eklentilerin bazılarının sitenin performansını olumsuz etkileyebileceğini de unutmamanızda fayda var. O yüzden en sağlıklı olan bunlar arasında ilginizi çekenleri denemek ve performansını gözlemek. WordPress sitenizde eklentilerin performansını ölçümlemek için P3 (Plugin Performance Profiler) eklentisini kullanabilirsiniz.

WP-Polls