SEO WordPress

Domain Authority Nedir?

Merhaba, arkadaşlar sizlerle bu gün Domain Authority Nedir? Yükseltmek için Neler Yapılır? hep birlikte öğreneceğiz.

Domain Authority nedir?

Domain Authority, Moz sitenin toplam link sayısını ifade eder. Mozrank ve Moztrust skorları tek ölçümde toplanır. Domain Authority belirlenirken google algoritmasının nasıl çalıştığı öğrenilerek arama sonuçları oluşturulur. Hesaplama sırasında 40tan fazla sinyal kullanılır. Bu yüzden domain otoritesi zamanla değişebilir. Domain Authority seo çalışmalarında tek kıstas olarak belirlemek doğru değildir. Domain Authority türkçe olarak Domain otoritesi anlamına gelir.

Domain Authority ne zaman popüler hale geldi?

Domain Authority özellikle Google pagerank devri sona erdikten sonra web sitesi değerlendirme ölçütü olarak kullanılmaya başlandı. Bu puan sisteminin google ile bir alakası olmayıp puanlamanın seo çalışmalarına doğrudan bir etkisi yoktur. Bu ölçüm siteler arası rekabetten dolayı ortaya çıktı. İki sitenin birbirine karşı güçlerini belirlemek için oluşturuldu. Sitelerin alt yapı, link ve içerik çalışması baz alınarak hesaplandı. Alan adınız 1 günde gelişmez. Bu yüzden domain otoritesini arttırmak istiyorsanız domain üzerine kurduğunuz siteye düzenli ve kaliteli içerikler yüklemelisiniz. Domain otoritesi düzenli ve istikrarlı çalışmalar sonucunda yükselir.

Domain Authority yüksek siteler Google’da üst sıralarda yer alır mı?

Domain Authority yüksek olduğu sitelerin google da üst sıralarda yer alması beklenir. Güzel tasarlanmamış, modern bir web sitesi olmamasına rağmen bazı sitelerin google da üst sıralarda yer alması domain otoritesi ile google üst sıralarda yer alma arasında bir ilişkinin olmadığını doğrulamaktadır.

Domain Authority nasıl sorgulanır?

Alan adınızın domain authority’sini öğrenmek için;

https://moz.com/researchtools/ose/ adresini kullanabilirsiniz. Bu araç içinde yer alan domain adı bölümüne sitenizi yazarak sorgula dediğinizde DA skorunuz domain otoritenizi ifade eder. Chomre, Firefox gibi tarayıcılara DA skorunu gösteren eklentileri de yükleyerek bu siteye girmeden günlük olarak sitenizin domain otoritesini takip edebilirsiniz.

Domain Authority nasıl hesaplanır?

Domain Authority hesaplanırken şu hususlar baz alınır:

 • Sitenize verilen bağlantılar ( Bu yüzden kalitesiz link alımından uzak durun.)
 • Sitenize gelen bağlantılar
 • Sitenizin iç bağlantı yapısı
 • Sitenizin seo kalitesi
 • Sitenize gelen backlink kalitesi
 • Sitenize gelen backlinklerin doğal olması
 • Sitenize gelen paylaşımlar, beğeniler ve yorumlar
 • Sitenizin hızı
 • Domain alan adınızın yaşı
 • Google kalite yönergelerine uyma durumunuz

Domain Authority nasıl arttılır?

Domain Authority değerini yükseltmek, her ne kadar zor gözüksede işin temelini kavradığınızda düzenli olarak bu değerleri yükseltmek mümkündür. Domain Otoritesi yazımı inceleyebilirsiniz.

“Domain Authority Nedir?” için 0 Yorum

 1. Merhabalar,

  İlk olarak bu yararlı makaleniz için çok teşekkürler. Size birşey danışmak istiyorum. Benim A adında bir domainim var diyelim bu domaini B’ye yönlendirdiğimde bu domain otorite puanları düşer mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir